amiran-banner%d8%b4
خانه » خبر » چالش‌های اوباما پس از امضای توافق هسته‌ای با ایران
اپلیکیشن اندروید مشاور جامع ازدواج

چالش‌های اوباما پس از امضای توافق هسته‌ای با ایران

به گزارش مدین به نقل از وال استریت ژورنال، کاخ سفید راهبردی را در هفته‌های آتی پیش خواهد برد تا جبهه‌های چندگانه مخالفت با باراک اوباما را مدیریت کند و به این ترتیب حصول توافق هسته‌ای با ایران تا آخر ماه [ضرب الاجل نهم تیر] را تضمین کند. اما برخی از سخت‌ترین چالش‌های دولت اوباما احتمالا زمانی از راه می‌رسند که مذاکرات کامل می‌شود یعنی زمانی که این توافق بواسطه فشارهای داخلی در ایران و آمریکا، با خطر لغو شدن مواجه شود.

اوباما تا کنون موفق شده مخالفت‌ها در کنگره و همپیمانان خاورمیانه‌ای آمریکا را کاهش دهد تا مذاکرات به پیش برود. تا فرا رسیدن ضرب الاجل ۳۰ ژوئن جزئیات کلیدی هنوز برای حل باقی مانده اند به ویژه بحث بازرسی‌ها، کاهش تحریم‌ها و آینده قابلیت‌های هسته‌ای که مشخص خواهند کرد آیا رئیس جمهور قادر خواهد بود این پویایی را در صورت توافق نهایی حفظ کند یا خیر.

«گری سیمور» کارشناس هسته‌ای در مرکز علوم و امور بین‌الملل بلفر در دانشگاه هاروارد می‌گوید: جزئیات باقیمانده آنقدر تعیین کننده هستند که می‌تواند در جبهه حامیان بالقوه توافق انگیزه‌ای خوب برای حفظ توافق ایجاد کند یا در سمت مخالفان دلیلی بسیار قوی برای مخالفت با آن محسوب شود.

سیمور که در دوره اول ریاست جمهوری اوباما مقام ارشد موضوع منع اشاعه هسته‌ای بود، روز چهارشنبه در اندیشکده «وودرو ویلسون» گفت: این موضوعات باقیمانده آخر صرفا بحث‌های هسته‌ای حاشیه‌ای فنی نیستند. تصور می‌کنم این موضوعات پیامدهای سیاسی مهمی دارند.

به نوشته وال استریت ژورنال، مخالفت در کنگره با توافق هسته‌ای چالش مقدماتی برای کاخ سفید خواهد بود چرا که قانونگذاران زمان کافی برای بازبینی و رای درباره توافق نهایی خواهند داشت. در طولانی مدت، دردسرهای بالقوه با اجرای بندهای توافق از جانب ایران و تنش‌های ژئوپلتیکی طولانی مدت در منطقه احتمالا توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد.

سوالات جدیدی این هفته مطرح شد درباره اینکه آیا ایران با بندهای سختگیرانه که اوباما گفته بعنوان بخشی از توافق نهایی آنها را می‌گنجاند، موافقت خواهد کرد؟ گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران ذخیره سوخت هسته‌ای با غنای کم خود را در بازه زمانی مذاکرات با گروه ۱+۵ حدود ۲۰ درصد افزایش داده است که مقامات دولت اوباما اعلام کردند این مضوع به تلاش‌ها برای دستیاببی به توافق نهایی آسیبی نمی‌زند و ایران توافق موقت [ژنو] را لغو نکرده است. با این همه این گزارش نگرانی‌هایی را در میان دلواپسان توافق به وجود آورده است.

اوباما همچنین در طی اجرای توافق نهایی با چالشی روبروست که مربوط به آرام کردن همسایگان ایران می‌شود، کسانی که می‌ترسند توافق هسته ای ایران را قدرتمند کند. برای مثال هر گونه افزایش تنش در منطقه می‌تواند منجر به اقدام کنگره مانند تصویب تحریم‌های جدید،‌ و متعاقب آن اقدام ایران برای عدول از بندهای توافق شود.

«مارتین ایندیک» از کارشناسان ارشد اندیشکده بروکینگر در جلسه استماع سنا در روز چهارشنبه گفت: به عنوان مکمل توافق هسته‌ای، باید آمریکا راهبردی برای منطقه در نظر بگیرد که منطبق با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران باشد.

«جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید نیز گفت “در صورتیکه قادر به حصول توافق باشیم” اوباما به تماس با سران خلیج فارس و اسرائیل ادامه خواهد داد. آقای باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا هم گفته است قانونگذاران به طور مداوم در جلسات گزارش دهی مقامات دولت در خصوص جزییات توافق نهایی حضور داشته اند و یک جلسه نیز این هفته با حضور «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا برگزار می‌شود.

فاصله میان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا و اجرای توافق هسته‌ای هم تلاش‌های دولت اوباما برای تضمین عدم نقض آن، پیچیده می‌کند. همین حالا شماری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه ایده ملغی کردن توافق را مطرح کرده‌اند.

اپلیکیشن اندروید مشاور جامع ازدواج

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نماهنگ اختصاصی مدین «مذاکره با آمریکا ممنوع!»

با وجود تاکیدات فراوان امام سید علی خامنه ای (مدظله العالی) ؛ باز کارشکنی ها آمریکا و لبخند ملیح دولت ...

CLOSE
CLOSE