amiran-banner%d8%b4
خانه » خبر » تمجید سعودی‌ها از نقش آیت‌الله سیستانی علیه تکفیری‌ها
اپلیکیشن اندروید مشاور جامع ازدواج

تمجید سعودی‌ها از نقش آیت‌الله سیستانی علیه تکفیری‌ها

پایگاه کتابات در گزارشی با عنوان رسانه‌های سعودی و آیت الله سیستانی و خطر خلافت، به اذعان این رسانه‌ها به نقش آیت الله سیستانی در مقابله با تکفیری‌ها پرداخته است.

در این گزارش آمده است: موضوع غافلگیر کننده درباره عربستان سعودی، اعتراف جمال الخاشقچی معاون سردبیر مجله اخبار کل العرب نزدیک به آل سعود به نقش آیت الله سیستانی است که این مقاله شگفتی اعراب سنی به‌ویژه سلفی‌های تکفیری را به‌همراه داشت. وی آیت الله سیستانی را حافظ خون عراقی و مانعی در برابر طرحهای تکفیری‌ها که به‌دنبال مشکلات طایفه‌ای میان عراقی‌ها هستند، توصیف کرد.

این رسانه عراقی در ادامه می‌نویسد: دلایل اثبات این تحول بزرگ در رسانه‌های سعودی چیست؟ آیا سرآغاز خروج رسانه‌های سعودی از فضای بسته سعودی‌هاست؟ انفجارهای اخیر در عربستان سبب شده است که افراد آگاه از حجم خطراتی که این کشور را تهدید می‌کند نگران باشند به‌ویژه که عربستان سعودی منشأ فتواهای تکفیری و حامی بزرگ گروه‌های مسلح است. عملیات سرایت (تکفیری‌ها) به داخل عربستان گواه دهنده خطر واقعی است به‌ویژه که داعش اعلام کرده است که حمله پاکسازی جزیره از شیعیان را آغاز کرده است.

به‌نوشته این رسانه، خطر داعش به‌راحتی قابل کنترل نیست حتی اگر هر کشوری قوی‌ترین دستگاه امنیتی را داشته باشد و موضوع مهمتر در این راستا نگرانی سعودی‌هاست. این نگرانی را می‌توان از میان سطرهایی که الخاشقچی بیان کرده است فهمید. این نویسنده عربستانی نوشته است: “اگر آیت الله سیستانی مشابه سلفی‌های افراطی عمل می‌کرد و فتوای قتل سنی‌ها را می‌داد چه رخ می‌داد؟ آیا یک فرد شیعی نمی‌تواند خودروی بمب‌گذاری شده را در برابر مسجد سنی در روز جمعه منفجر کند و شماری را بکشد؟ آیا ما امکان موفقیت در برابر این فاجعه و کشتار را که عراقی‌ها با آن سر در گریبان هستند، داریم؟ تنها فردی که در صفوف شیعیان آرامش ایجاد کرد، آیت الله سیستانی بود، آیا نباید شیخ الازهر، مفتی عربستان، شیخ القرضاوی و دیگران به نجف اشرف بروند و دستان ایشان را ببوسند”.

رسانه عراقی می‌نویسد: الخاشقچی نبود شخصیتی مانند آیت الله سیستانی در عربستان را درک کرده است؛ شخصیتی که می‌تواند بر توده مردم کنترل داشته باشد و مانع از به راه افتادن حمام خون شود. الخاشقچی نگران آینده عربستان است زیرا هر تحول واقعی قابل کنترل نیست و دودمان آل سعود را بر باد می‌دهد. الخاشقچی به‌دنبال توضیح خطراتی که در کمین است پرداخته و می‌کوشد که کشتی سعودی را به‌سوی بندری امن هدایت کند.

کتابات می‌افزاید: چشمان داعش به‌سوی جزیره العربیه است به‌ویژه که طرفداران زیادی در نتیجه فضای بسته جامعه عربستان و عدم آگاهی در این کشور دارد. قشر گسترده جوانان سعودی فاقد آگاهی لازم هستند. جوانان مساجد سلفی و خطبه‌های تکفیری‌ها به‌مفهوم این است که عربستان سعودی می‌تواند عرصه و جولانگاه بعدی داعش باشد. انفجارهای القطیف و الدمام گواه تحرک افراطی‌ها در عربستان است. شبکه‌هایی به‌صورت سازماندهی شده به افراطی‌ها کمک می‌کنند و این موضوع پنهانی نیست. همین موضوع سبب شده است که سعودی‌ها در تفکرات خود بازنگری کنند زیرا خطر متوجه تاج و تخت آل سعود است.

اذعان یک سعودی به نقش آیت الله سیستانی با وجود تلاش گسترده‌ای که قبلاً در راستای جنگ با مرجعیت داشت و نیز اعترافاتی که قبلاً در داخل عربستان در برابر صلابت مواضع مرجعیت شده بود گواه این است که فتوای مرجعیت علیه جنایتکاران داعش همه تلاش‌های کوردلان را بر باد داده است و مرجعیت همانند صخره‌ای استوار است.

آیت الله سیستانی

آیت الله سیستانی

آیت الله سیستانی

آیت الله سیستانی

آیت الله سیستانی

آیت الله سیستانی

آیت الله سیستانی

آیت الله سیستانی

آیت الله سیستانی

آیت الله سیستانی

آیت الله سیستانی

آیت الله سیستانی

آیت الله سیستانی

اپلیکیشن اندروید مشاور جامع ازدواج

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نماهنگ اختصاصی مدین «مذاکره با آمریکا ممنوع!»

با وجود تاکیدات فراوان امام سید علی خامنه ای (مدظله العالی) ؛ باز کارشکنی ها آمریکا و لبخند ملیح دولت ...

CLOSE
CLOSE