amiran-banner%d8%b4
خانه » خبر » فوکوس بررسی کرد سیاست تهاجمی آل‌سعود در سایه ولع قدرت «محمد بن سلمان» بی‌تجربه
اپلیکیشن اندروید مشاور جامع ازدواج

فوکوس بررسی کرد سیاست تهاجمی آل‌سعود در سایه ولع قدرت «محمد بن سلمان» بی‌تجربه

به گزارش مدین به نقل از تسنیم

نشریه “فوکوس” در مطلبی به مبارزات قدرت در بین شاهزادگان خاندان آل سعود پرداخته و در مطلبی با عنوان «بازی‌های جنگی خطرناک پسر پادشاه عربستان» نوشت: از زمان تغییر قدرت در عربستان سیاست خانواده سلطنتی عربستان سعودی اساسا تغییر کرده و همانگونه که جنگ یمن نشان می دهد به سیاستی تهاجمی تبدیل شده است. کارشناسان در پس این سیاست تهاجمی عربستان یک مرد را می بینند و آن “محمد بن سلمان بن عبدالعزیز” جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان است. این شاهزاده خواهان جنگ به هر قیمتی بوده چرا که امیدوار است به قدرت برسد.

فوکوس نوشت: در اوایل سال جاری ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی مرد و برادر کوچکتر وی سلمان به عنوان پادشاه جدید عربستان انتخاب شد. از آن زمان سیاست پادشاهی عربستان به شدت تغییر کرده است. البته کارشناسان در پس این تغییر سیاست ها کم تر پادشاه جدید عربستان و بیشتر پسر وی را می بینند.

“محمد بن سلمان بن عبدالعزیز”، که در اوایل سی سالگی خود قرار دارد از طرف پدرش به عنوان وزیر دفاع عربستان انتخاب شد. درباره پادشاه ۷۹ ساله عربستان این شک و تردید وجود دارد که ذهن وی به خوبی کار نمی کند و شایعاتی در این باره وجود دارد که وی مبتلا به بیماری زوال عقل یا همان آلزایمر است. محمد بن سلمان تلاش می کند خود را در این خلاء ایجاد شده جا دهد.

“عبدالمطلب الحسینی” کارشناس علوم سیاسی و مسائل خاورمیانه در این باره به نشریه فوکوس گفته است مقدار زیادی از قدرت در دستان “محمد بن سلمان” است. وی نه تنها وزارت دفاع عربستان را کنترل می کند بلکه نفوذ زیادی در کشور و روی پادشاه دارد. این تمرکز مسئولیت در نهایت بدین مفهوم است که وی می تواند هر کاری که می خواهد انجام دهد. به این ترتیب وی در حقیقت محمد بن نایف پسر پادشاه  و همچنین ولیعهد واقعی عربستان را به حاشیه رانده است. محمد بن نایف ۵۵ سال داشته و از نظر سیاسی با تجربه است. وی مسئولیت وزارت کشور را عهده دار است.

تحت پادشاهی جدید عربستان “محمد بن نایف بن عبدالعزیز”، به سمت ولیعهد جدید عربستان منصوب شد.

به گفته الحسینی، “محمد بن نایف” از قدرت “محمد بن سلمان” می ترسد. بر اساس ارزیابی این کارشناس مسائل خاورمیانه این گونه تحولات، خاندان آل سعود را در معرض خطر قرار می دهد. محمد بن سلمان فاقد تجربه سیاسی و شخصی است اما بسیار گرسنه قدرت است و اعتقاد دارد که جنگ ابزار درستی برای گسترش و افزایش قدرت است.

الحسینی همچنین در بخش دیگری از سخنانش تغییر سیاست عربستان سعودی را این گونه توضیح داد که در گذشته عربستان در منطقه از نظر نظامی محتاطانه تر عمل می کرد اما حالا آشکارا خشن تر و تهاجمی تر عمل می کند. عملیات نظامی در یمن این مسئله را نشان می دهد. همچنین رقابت های طولانی مدت با تهران هم در پس این سیاست‌ها قرار دارد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه دخالت های عربستان سعودی در سوریه حالا به حاشیه رانده شده است تاکید کرد که حالا یمن در درجه اول قرار دارد. محمد بن سلمان می خواهد به هر قیمتی در یمن بر حوثی ها پیروز شود.

اما این طور به نظر می رسد که حسابگری های وزیر دفاع عربستان تا به حال نتیجه ای نداشته است و عملیات نظامی عربستان سعودی در یمن به هیچ یک از اهداف خود دست نیافته است؛ حوثی ها در یمن ضعیف نشده اند و به جای آن القاعده از این شرایط سود می برد.

الحسینی همچنین تاکید کرد که عربستان در یمن با القاعده کاری ندارد و در لبنان مبارزه سختی را علیه حزب الله به راه انداخته و در سوریه با جبهه النصره هم پیمان شده است. به این ترتیب آل سعود برخی گروه های تروریستی را موجه دانسته و در شکاف و جدایی در منطقه نقش ایفا می کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه بر این عقیده است که ولع به قدرت و بی تجربگی، وزیر دفاع عربستان را به فردی غیر قابل پیش بینی تبدیل کرده است. سیاست نمی تواند توسط افراد آماتور پیش گرفته شود. جنگ یک بازی کودکانه نیست. عربستان سعودی در حال حاضر یک قدرت جهانی نیست؛ این کشور به صورت فزاینده ای در یمن، لبنان، و سوریه و رویارویی های قدرت طلبانه با ایران گرفتار شده است.

الحسینی همچنین درباره ناپایداری ها در داخل عربستان سعودی و تاثیراتی که بر سراسر منطقه دارد هشدار داده و تاکید کرد که با سقوط قیمت نفت درآمدهای این کشور کاهش یافته و از طرف دیگر هزینه های جنگ بالا می رود. تا به حال ثبات داخلی این کشور مبتنی بر هدیه هایی بوده است که دولت به ملت خود می داده است. حالا ظرف عمل برای انجام چنین اقداماتی تنگ تر می شود. در ضمن اثرات تروریسم داعش به عربستان نزدیک تر می شود. در هفته های گذشته حملات تروریستی زیادی روی مسجدهای این کشور وجود داشت

اپلیکیشن اندروید مشاور جامع ازدواج

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نماهنگ اختصاصی مدین «مذاکره با آمریکا ممنوع!»

با وجود تاکیدات فراوان امام سید علی خامنه ای (مدظله العالی) ؛ باز کارشکنی ها آمریکا و لبخند ملیح دولت ...

CLOSE
CLOSE