amiran-banner%d8%b4
خانه » خبر » اعوانی: فلسفه اسلامی را جهانی کنیم
اپلیکیشن اندروید مشاور جامع ازدواج

اعوانی: فلسفه اسلامی را جهانی کنیم

مدین: رییس فرهنگستان علوم، نیز در این مراسم یکی از افتخارات خود را در همنشینی ۵۰ ساله با مرحوم آشتیانی دانست و گفت: آشنایی من با آشتیانی یکی از غنیمت های زندگی من است و مرحوم هانری کربن از آشتیانی به عنوان ملاصدرای زمان یاد می کرد.

فلسفه-اسلامی

 

به گزارش مدین به نقل از ایرنا: غلامرضا اعوانی روز سه شنبه در مراسم بزرگداشت حکیم ملاهادی سبزواری و یادبود دهمین سالگرد درگذشت آیت الله سیدجلال الدین آشتیانی افزود: توشی هیکو ایزوتسو، منظومه ملاهادی سبزواری را جهانی کرد و کتاب وی به زبان های چینی، ژاپنی و اروپایی ترجمه شد و معتقدم برای جهانی کردن فلسفه اسلامی باید راه ایزوتسو را ادامه داد.

وی که موضوع سخنرانی خود را بررسی مقدمه ایزوتسو بر شرح منظومه ملاهادی سبزواری و اهمیت آن در فلسفه تطبیقی قرار داده بود، اظهار کرد: ایزوتسو در تبیین فلسفه به زبان انگلیسی، مهارت خاصی داشت و پیچیده ترین اصطلاحات فلسفه اسلامی را با نهایت دقت ترجمه می کرد و در وضع و تبیین الفاظ ماهرانه عمل می کرد.

این استاد دانشگاه، قابل فهم کردن مفاهیم فلسفی برای جوانان و جهان امروز را ضرورتی دانست که ایزوتسو نمونه ای عالی در این زمینه ارائه کرد و توانست مفاهیم فلسفی را مقایسه و بیان کند و این کار، هنری است که ما به آن نیاز داریم.

وی که در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران سخن می گفت، افزود: مرحوم ایزوتسو از سال ۱۹۴۸ به ایران آمد و مدت پنج سال اقامت داشت؛ اما به جرات می توان گفت وی در حوزه فلسفه تطبیقی مقام اول را در جهان دارد.

اعوانی افزود: وی تسلط کامل بر فرهنگ کشورهای مختلف همچون چین داشت و توانست میان ابن عربی و لائوتسه مقایسه کند و از ارتباط ملاصدرا و هایدیگر سخن بگوید.

وی به پژوهشگران و دانشجویان علاقه مند به تحقیق در زمینه فلسفه تطبیقی سفارش کرد تا مقدمه ایزوتسو بر شرح منظومه ملاهادی سبزواری را به صورت دقیقه مطالعه کنند.

* آشتیانی حق بزرگی بر فلسفه دارد

اعوانی در این مراسم به مناسبت دهمین سالگرد درگذشت سیدجلال الدین آشتیانی از این استاد فلسفه به عنوان شخصیتی یاد کرد که فلسفه را در کشور زنده کرد.

وی اظهار کرد: آشتیانی حق بزرگی بر فلسفه ما دارد. چون در زمانی که شخصی به فلسفه نمی پرداخت، فلسفه را زنده کرد و در احیای متون فلسفی تاثیری به سزا داشت.

این استاد دانشگاه گفت: مرحوم آشتیانی قصد داشت کتاب منتخباتی از حکمای الهی را در ۱۰ جلد تالیف کند که فقط چهار جلد آن منتشر شد و در این چهار جلد ۷۰ رساله چاپ نشده معرفی شده است.

وی افزود: پس از انقلاب این کار دنبال نشد و اگر انتشار این کتاب ادامه می یافت شاید ۲۵۰ رساله در این کتاب معرفی می شد.

* ضرورت بیان فلسفه اسلامی به زبان روز

رییس فرهنگستان علوم، نیز در این مراسم یکی از افتخارات خود را در همنشینی ۵۰ ساله با مرحوم آشتیانی دانست و گفت: آشنایی من با آشتیانی یکی از غنیمت های زندگی من است و مرحوم هانری کربن از آشتیانی به عنوان ملاصدرای زمان یاد می کرد.

رضا داوری اردکانی افزود: یکی از کارهایی که مرحوم آشتیانی دنبال می کرد، تهیه متنی برای معرفی فلسفه اسلامی به زبان امروز و قابل استفاده برای دانشجویان دانشگاه ها و جوانان بود که این کار انجام نشد و هنوز هم چنین کاری انجام نشده است.

داوری درباره علت تالیف نشدن چنین کتابی گفت: زمانی که مرحوم آشتیانی قصد تالیف کتاب فلسفه اسلامی را در ۴۰۰ تا ۵۰۰ صفحه داشت، چون یادداشت ها و تالیفات وی در چاپخانه های مشهد پراکنده بود، نتوانست به آن سامان دهد.

در این مراسم همچنین سیدمحمد موسوی مطالبی را درباره عشق حقیقی و عشق مجازی بیان کرد و در برنامه بعداز ظهر نیز قرار است غلامحسین ابراهیمی دینانی موضوع حاج ملاهادی سبزواری به روایت آشتیانی را بیان کند و حامد ناجی اصفهانی به جایگاه فلسفی عرفان نظری از منظر علامه آشتیانی بپردازد و سیدمحمود یوسف ثانی موضوعی را با عنوان استکمال برزخی در مناقشات حکیم سبزواری بر ملاصدرا مطرح کند.

اپلیکیشن اندروید مشاور جامع ازدواج

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نماهنگ اختصاصی مدین «مذاکره با آمریکا ممنوع!»

با وجود تاکیدات فراوان امام سید علی خامنه ای (مدظله العالی) ؛ باز کارشکنی ها آمریکا و لبخند ملیح دولت ...

CLOSE
CLOSE